חייגו עכשיו:

03-0000000

גישור משפחתי וגירושין

מגשר משפחתי הוא מגשר (ראו מאמר קצר על מיהו מגשר) שהתמחה ועוסק בתחום המשפחה. גישור בתחום המשפחה יכול להתקיים במצבי גירושין, בריבי ירושה, ריבי אחים, סכסוכי הורים – ילדים, התנהלות של עסקים משפחתיים ועוד. מגשר משפחתי לומד, מתנסה ומתמחה בתחום הגישור ושם את מיקודו על תחום הגישור המשפחתי. אני בחרתי לעסוק בתחום זה לאחר גירושי (שהתנהלו בטוב ומתוך כך התעורר רצון לעזור לאחרים להתגרש בטוב כמה שניתן) ולאחר שסייעתי לזוגות מספר להגיע להסכמים. בעקבות עיסוקי גם בתחום המסחרי עסקתי בסיוע בפתרון אתגרים וסכסוים בתוך המשפחה בעקבות ניהול משותף של עסקים משפחתיים או ריבי ירושה.

מגשר משפחתי – כל מה שחשוב לדעת

מגשר הינו אדם הנמצא בתפקיד ניטרלי המסייע לשני צדדים (או יותר) לנהל שיח ותקשורת בכדי להגיע להסכמות ולפתור סכסוך קיים. בתחום המשפחה, חשוב מאוד שהמגשר יהיה מודע לאפשרויות השונות ביחס לאופן ניהול ההליך, ולהתערבותו במשפחה

קריטריונים ויתרונות בתפקיד מגשר משפחתי

כאמור ישנם מספר קריטריונים אשר להם נדרש אדם בכדי להיות מגשר משפחה. כאשר דרך ושיטת הגישור הינה בעלת מעלות רבות המסייעות לבני זוג להגיע לעמק השווה בדרך של הסכמה, הכלה וכבוד הדדי. אם כן מהם התנאים הניצבים בפני מגשר משפחתי ומהם אותם יתרונות המצויים בהליך זה?

  • מגשר משפחתי הינו מגשר מוסמך שהתמחה בתחום המשפחה כאמור ובחר להתמקד בתחום זה בכדי לצבור ניסיון וידע שיוכלו לסייע לזוגות להתגרש באופן מיטיב עד כמה שניתן או לעזור לפתור סכסוכים בתחום המשפחה.
  • גישור הוא דרך לפתרון סכסוכים שמונעת את הצורך להגיע לערכאות משפטיות ויכולה לצמצם את המחלוקת והמרחק בין בני הצדדים ובכך לאפשר למשפחות להחלים מהפערים או החיכוכים שנוצרו או לסייע להורים המתגרשים לשמור על קשר הורי שמאפשר גידול ילדים נאות, התחשבות האחד בשני ככל הניתן וקיום אורח חיים מיטיב לאחר הגירושין.
  • יתרונות שיטה זו של גישור מתבצעים על ידי האפשרות הניתנת לכל צד להביע את עמדתו באופן חופשי תוך כדי הנחייתו והמלצותיו של המגשר באשר להגעה להסכמות אשר בסופו של דבר יועלו על הכתב בצורת הסכם שיחתם ויקבל את אישור בית המשפט או בית הדין.

מגשר משפחתי שעומד לצידכם

לא כל אדם המבקש להיות מגשר משפחתי יכול לעסוק בכך. עליו לעבור הכשרה מתאימה של מספר שעות נדרש בכדי לקבל תעודה של מגשר משפחתי. כמו כן על המגשר להיות בעל תואר אקדמי ובעל ותק של 5 שנים מתחום התעסקותו בתחום פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית או ייעוץ חינוכי. אם הינו עורך דין, עליו להיות רשום בלשכת עורכי הדין. לכן חשוב לבדוק כי האדם ממנו אתם מצפים להיות מגשר משפחתי כי אכן הוא יכול לשמש כמגשר משפחתי מוסמך. יתרונות דרך הגישור הם רבים וכוללים: חיסכון בזמן, כסף, עוגמת נפש וניהול הליכים משפטיים ארוכים ומזיקים.

גישור משפחתי

גישור משפחתי

על מה בעצם מדובר?

כאשר מתייחסים להליכי גישור משפחתיים, רוב האנשים חושבים ישר על הליכי גישור לפני גירושין, ובדרך כלל לא חושבים בכלל על נושאים רבים אחרים המתנהלים בתוך המשפחה. נושאים אשר לעיתים מגיעים לכדי סכסוך המאיים לפרק משפחות, לנתק בין אחים או בין הורים וילדיהם, ושניתן לגשר עליהם. באופן מובן, אנחנו תופסים את המשפחה הגרעינית כמו אחים או הורים וילדים כמצב נתון וללא בחירה, בשל כך ישנה נטייה טבעית יותר לראות זוג שמתגרש כמי שהופכים להיות "לא משפחה" ולכן אפשר לגשר (או לצערנו, להילחם) ואילו אחים או הורים וילדים נשארים משפחה לא משנה מה – אז שיפתרו את הבעיות בעצמם. תפיסה זו לא מועילה למשפחות או לניהול סיכסוכים בין אחרים או הורים וילדים. סכסוכים שרואים לא פעם מתנהלים סביב נושאים כמו: ירושה, נחלות וחלקות קרקע, נכסים, עסקים משפחתיים, טיפול בהורים קשישים ועוד. במידה ומתגלעת מחלוקת בין אחרים או הורים וילדים, בדיוק כמו בין בני זוג הרוצים להתגרש (שכמובן נכנסים לקטגוריה של גישור משפחתי) אפשר ורצוי להיכנס להליך גישור במקום להפסיק לדבר, לקרוע את המשפחה או חלילה להגיע לבית משפט כצדדים יריבים.
מגשר משפחה בוגר, שמתמחה בניהול סכסוכים שהינו עו"ד לענייני משפחה ועו"ד מסחרי (כך שהוא גם מבין את הכסף או הנכסים ויודע לנהל משא ומתן), פעמים רבות יכול לעזור לשמור את המשפחה שלמה ולפתור את הסכסוך.

מהו גישור משפחתי?

גישור משפחתי זהו תהליך שמטרתו היא כפולה – האחת להגיע להבנות והסכמות ככל הניתן ברמה הטכנית ולפתור את המחלוקת שהתעוררה והשנייה היא ליישב את ההדורים ולעורר הבנה אחד של השני. ברור שהעבודה היא של כל הצדדים ואילו מגשר מקצועי יכול וצריך לעזור בדרך, לפשט את הדברים, לסייע לזהות את שורש המחלוקת ואפילו לעזור לזהות את המטענים הרגשיים עליהם הכל יושב (בחלק הטרנספורמטיבי) ולעזור לצדדים לפרקם ולנהל סביב הנושאים הטעונים, המתעוררים לא פעם במרחב המשפחתי, שיח מקדם שמאפשר לפתור את הבעיות. כמו בהליך גישור בין בני זוג המבקשים להתגרש, כך בכל הליך גישור משפחתי, מדובר על תהליך האורך מספר פגישות בהן שומעים את הצדדים השונים, עובדים על זיהוי שורשי הבעיות והמחלוקת ומנהלים תקשורת עד להגעה לפתרונות אפשריים.

הליך גישור משפחתי – כל מה שחשוב לדעת

כפי שאמרנו, הליכי גישור במשפחה אפשר למצוא בין כל אופציות הצדדים המשפחתיים ולמעשה הגישור הופך לכלי לפתרון סכסוכים נפוץ יותר ויותר בתחום המשפחה, בנוסף לתפוצה רחבה בקרב זוגות מתגרשים ישנה עליה בשימוש בכלי הזה גם בתוך חלקים אחרים במשפחה. אך מהו למעשה גישור משפחתי יעיל? הינה לפניכם כמה נקודות חשובות בנשוא זה:

  • בהליך גישור משפחתי תפקידו של המגשר לסייע לצדדים לעמוד על כל אותן נקודות מחלוקת, ולנהל ולנתב את הדרך לכיוון שיח פורה בין הצדדים שיביא בסופו של דבר להסכמות.
  • בשונה מניהול הליך משפטי בערכאות בבית המשפט בו כל צד טוען את טיעוניו ומנסה להוכיח ולהכריע את הצד השני, הליך שממנו כל הצדדים יוצאים פצועים ופגועים, בהליך גישור משפחתי, עוזר המגשר לצדדים לקיים שיח מכבד ופתוח ככל הניתן, המאפשר בסופו של יום להגיע להסכמות הדדיות ולא פחות חשוב מכך לשמור על שלמות המשפחה.
  • בשונה מהליך משפטי בערכאות של בית הדין לדיני משפחה או בבית הדין הרבני, משום שהמגשר הינו צד נטרלי, יכול הוא רק להמליץ לבני הזוג דרכים לפתרון הקונפליקטים ביניהם, אך לא להכריח אותם, הצדדים יגיעו להסכמות ביינהם ותפקיד המגשר הוא להשתמש בכל הכלים שיש בידו כמנהל משא ומתן וכמומחה ליישוב סכסוכים ותקשורת.

מה עוד אפשר לומר על הליך הגישור המשפחתי?

ניתן לראות כי הליך של גישור משפחתי הינו הליך השואף להיות מכיל ומכבד לצד מקצועי וממוקד והמאפשר לכל צד להביע את כל אשר על ליבו, זאת תוך כדי עידודו של המגשר את הצדדים לקיים דו שיח פורה, מקצועי וממוקד אשר יביא בסיכומו של דבר לחתימת הסכם אליו יגיעו הצדדים בעצמם וללא כפיה על ידי גורם שופט. וכל זאת מבלי להגיע לערכאות משפטיות דבר החוסך עלויות כלכליות רבות, זמן ומשאבים ומונע את המשך הפגיעה הרגשית-נפשית, הקיימת לרוב במהלך ניהול הליכים בבתי דין או בתי המשפט, בתא המשפחתי, בקשר בין האחים, האחיינים, הורים וילדיהם או זוגות מתגרשים וילדיהם.
אם נקלעתם לסכסוך במשפחה, החלטת להתגרש או שאתם רואים שלא מצליחים לדבר, מוזמנים לפנות אלי, עו"ד עידו טירם (Ido@IdoLaw.co.il, 052-4737186) לפגישת ייעוץ ונמצא את הדרך לעזור.

מגשר משפחתי
זקוקים לייעוץ משפטי?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים נוספים

גישור ופתרון סכסוכים

לייעוץ ראשוני, פנו אל עו"ד ומגשר עידו טירם.
המשך קריאה

ליווי הליכי גירושין

לשאלות נוספות פנו אל עו"ד ומגשר עידו טירם.
המשך קריאה

ניהול משא ומתן

מוזמנים לפנות אל עו"ד ומגשר עידו טירם.
המשך קריאה

ייעוץ זוגי

יועץ זוגי "בן זוג טוב לא מבטיח שלא יהיו בעיות, הוא מבטיח להתמודד איתן ביחד",...
המשך קריאה

גישור משפחתי וגירושין

מגשר משפחתי הוא מגשר (ראו מאמר קצר על מיהו מגשר) שהתמחה ועוסק בתחום המשפחה. גישור...
המשך קריאה

מגשר מוסמך

מיהו מגשר מוסמך? ישנם לא מעט אנשים המבקשים לשמש כמגשרים בין אם אלו עורכי דין...
המשך קריאה

זקוקים לייעוץ משפטי?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם